Baltymai

Baltymai

ORGANIZMO STATYBINĖ MEDŽIAGA

Baltymai yra gyvybiškai svarbi medžiaga, reikalinga žmogaus organizmo ląstelėms, kad jos galėtų augti ir atsinaujinti. Antikūnai, saugantys mus nuo ligų, fermentai, dalyvaujantys virškinimo ir metabolizmo procesuose, hormonai, pavyzdžiui, insulinas, taip pat yra baltymai.

Cholesterolis kraujyje keliauja susijungęs su lipoproteinais (riebalus pernešančiais baltymais). Jungiamasis audinys iš baltymų sudaro kaulų matricą (karkasą). Chromoproteinai yra baltymų ir pigmentų, sudarančių hemoglobiną, derinys. Keratiną (dar vieną baltymų rūšį) organizmas naudoja plaukams ir nagams auginti. Molekulės, perduodančios signalus į smegenis, yra sudarytos iš aminorūgščių, o šios susidaro skilus baltymams.

Baltymai svarbiausia organizmo statybinė medžiaga. Jie sudaryti iš aminorūgščių, kurių organizmas nesintetina, jos dalyvauja beveik visuose vidiniuose procesuose:

 • Formuojant ir stiprinant raumenų masę (organizmui pridėjus krūvį ir neduodant baltymų, raumenų masė gali ne padidėti, o sumažėti);
 • Atkuriant audinius (įskaitant per jėgos treniruotes);
 • Gaunant energijos;
 • Pasisavinant vitaminus ir mikroelementus;
 • Suteikiant sotumo jausmą;
 • Palaikant medžiagų apykaitą.

 

AMINORŪGŠTYS

Baltymai – tai itin sudėtingos ir įvairios struktūros, sudarytos iš aminorūgščių, kurios peptidinėmis jungtimis yra sujungtos į ilgas grandines. Žmogaus organizmui, kad susintetintų visus baltymus, reikia 20 skirtingų aminorūgščių. 11 jų pasigamina pats organizmas, kitos devynios nepakeičiamos aminorūgštys gaunamos su maistu.

MAISTINIAI BALTYMAI

Visi maisto produktai (išskyrus aliejų ir gryną cukrų), turi mažiausiai keletą baltymų, kurių kokybė priklauso nuo to, kokios aminorūgštys juos sudaro.

Gyvuliniuose baltymuose (išskyrus želatiną) yra visos devynios aminorūgštys organizmui reikiamu santykiu, todėl jie vadinami visaverčiais, aukštos kokybės baltymais.

Augaliniuose baltymuose (išskyruus sojas, kurios beveik prilygsta gyvuliniam maistui) trūksta vienos ar kelių gyvybiškai svarbių aminorūgščių. Ne visuose augalinio maisto produktuose trūksta tų pačių aminorūgščių. Todėl derindami grūdus su ankštiniais augalais, aprūpinsime organizmą beveik visomis reikiamomis aminorūgštimis.

Organizmas aminorūgščių nekaupia. Kad organizmas normaliai veiktų ir žmogus galėtų valdyti svorį, reikia gauti pakankamai baltymų. Jei jų ilgai trūksta, organizmas pradeda vartoti raumenų, inkstų, odos ir kraujo baltymus, todėl pablogėja savijauta.

KOKIĄ ĮTAKĄ BALTYMAI DARO SVORIUI?

Didelis dietų, kuriose daug baltymų, populiarumas aiškinamas tuo, kad jos padeda suvaldyti alkio jausmą. Pasisavinant baltymus smegenys gauna signalą, kad alkis susilpnėjo. Dar vienas baltymų privalumas tas, kad jie spartina medžiagų apykaitą ramybės būsenoje, palaikydami raumenų masę. Senstant arba nepakankamai mankštinantis raumenų masė mažėja, todėl svarbu palaikyti fizinę formą, kad būtų deginami riebalai ir palaikoma sparti medžiagų apykaita. Baltymai taip pat prisideda prie lėto ir nuoseklaus cukraus lygio kraujyje didėjimo ir mažėjimo, todėl galite išvengti cukraus šuolių ir alkio priepolių.

Daug baltymų yra mėsoje, paukštienoje, žuvyse, jūrų gėrybėse, ankštiniuose, pieno produktuose. Išskirtinis augalinių baltymų šaltinis yra soja.Daugiau informacijos apie soją:  https://www.sveikaszmogus.lt/maistas-316-soja_baltymu_saltinis

Žmogui per dieną, priklausomai nuo jo fizinės veiklos, reikėtų gauti maždaug nuo 0,8 gramų iki 2,5–3 baltymų vienam kūno kilogramui. 0,8 gramo yra minimumas, o 3 gramai vienam kūno kilogramui yra reikalingi tada, kai žmogus užsiima aktyvia fizine veikla, meta svorį ir siekia neprarasti raumenų masės arba nori sumažinti jos praradimą.

Dienos baltymų normą galima gauti iš šių Herbalife Nutrition produktų:

 • Baltyminio kokteilio Formula 1;
 • Baltyminio mišinio Formula 3;
 • Baltyminiuose batonėliuose;
 • Pomidorų sriuboje su bazilikais.

Dabar, kai apie baltymus žinote daugiau, galite pagerinti savo mitybą.

 

Parašyta remiantis:

Knyga ELIANA LIOTTA Pier Giuseppe Pelicci ir Lucilla Titta “Smartfood – SVEIKA MITYBA. Moksliniais tyrimais pagrįsti sveikos mitybos principai”;

Herbalife Nutrition  parankinė knyga apie subalansuotą mitybą ir treniruote “APIE SPORTĄ SU SKONIU”;

Diatologė Dr. Rosemary Stanton “Sveikos mitybos vadovas”.

Gerkite vandenį!

Gerkite vandenį!

Kodėl mums reikia vandens?

Vanduo – pagrindinė visų mūsų organizmo ląstelių, audinių ir organų, taip pat visų jame vykstančių procesų dalis. Vanduo svarbus daugeliui mūsų organizmo funkcijų:

 • Reguliuoja kūno temperatūrą;
 • Šalina iš organizmo atliekas;
 • Į ląsteles perneša mitybai būtinus elementus, deguonį ir gliukozę, aprūpindamas jas energija;
 • Natūraliai drėkina odą ir kitus audinius;
 • Sąnarius daro lankstesnius ir padeda stiprinti raumenis;
 • Padeda natūraliai reguliuoti virškinimą.

Ar gaunate pakankamai vandens?

Jei laukiate kada pajusite troškulį, jūsų organizmas jau netenka vandens ir gali būti, kad jums jau trūksta 0,5-1 litro vandens*. Svarbu gerti dar prieš tai, kai pajaučiate troškulį. Gazuoti saldieji gėrimai ir gėrimai su kofeinu nepadeda išspręsti problemos, nes patys gali sukelti vandens trūkumą. Gerti reikia vandenį!

Kokie dehidratacijos požymiai?

Dehidratacija gali ištikti šaltu ir karštu oru, vasarą ar žiemą, užsiimant fizine veikla ar net skrendant lėktuvu. Kadangi 75% smegenų sudaro vanduo, suprantama, kad pirmieji dehidratacijos požymiai – energijos praradimas, nuovargis, galvos skausmas ir svaigulys. Kiti vandens trūkumo požymiai: sausos lūpos, burna; pakilusi kūno temperatūra ar pasunkėjęs kvėpavimas.

Kaip žinoti, kad geriate pakankamai vandens?

 • Jei daugiausia laiko praleidžiate namie, ryte į indą prisipilkite tokį kiekį vandens, kokį turėtumėte išgerti per visą dieną. Gerkite šį vandenį, ruoškite iš jo gėrimus ir arbatą. Kai indas liks tuščias, dienos normą būsite įvykdę.
 • Išmatuokite, kiek vandens telpa įprastoje stiklinėje ar butelyje iš kurio geriate.
 • Jei daugiausia laiko praleidžiate ne namuose, su savimi pasiimkite reikiamą kiekį vandens ir didžiąją dalį išgerkite pirmoje dienos pusėje (iki 13.00-14:00 val.).
 • Su savimi visada turėkite mažų buteliukų su vandeniu – automobilyje, ant darbo stalo, rankinėje.
 • Išsiugdykite gėrimo įprotį: išgerkite stiklinę šilto vandens atsibudę ryte, stiklinę vandens 30 min. prieš valgį, stiklinę – prieš einant miegoti*.

 

Pagaliau tik laikydamiesi subalansuoto vandens režimo galėsite sulieknėti ir išlaikyti svorį bei gerą savijautą.

Tik gaudamas pakankamai vandens, organizmas pradės atsikratyti turimų riebalų. Jei organizmas negauna pakankamai vandens, turimą vandenį jis kaupia tarpląstelinio skysčio pavidalu, kaip kupranugario kuproje. 80% toksinų, kuriuos mes per dieną gauname, pašalinama yra vandens pagalba. Jei mes laikysimės sveikos mitybos, sporto, organizmo valymo, bet negersime pakankamai vandens, visa tai nebus efektyvu. Tai duos tik 20-30% rezultato.

Subalansuotos mitybos rekomendacijos

Subalansuotos mitybos rekomendacijos

Subalansuota mityba – tai neatsiejama sveiko gyvenimo būdo dalis. Nuo jos priklauso efektyvus organizmo darbas, gera savijauta ir emocinė būsena. Kitaip tariant, vidaus ir išorės harmonija, leidžianti visiškai mėgautis kiekviena diena!

Subalansuota mityba reiškia, kad su maisto produktais žmogus gauna jo organizmui reikalingą baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralų, vandens ir skaidulinių medžiagų kiekį. Lietuvos gyventojai vartoja per daug riebalų ir valgo mažai daržovių bei vaisių.

Tinkamam mitybos racionui būdingi 5-6 valgymai per dieną. Jų reguliarumas ir trukmė tiek pat svarbūs, kaip ir tai, ką valgome. Dėl to reikia pasirūpinti ne tik pusryčių, pietų, vakarienės ir visų užkandžių laiku, bet ir jų sudėtimi. Tarpas tarp valgymų turi būti 2,5-3 valandos.

Subalansuoti Herbalife pusryčiai

Per pusryčius organizmas gauna energijos, kad galėtų pradėti naują dieną. Kokia ji bus, priklauso nuo valgomų produktų sudėties ir energetinio potencialo. Jų misija labai svarbi: galutinai pažadinti organizmą, suteikti energijos kiekvienai ląstelei, suaktyvinti  virškinimo sistemą, suteikti sotumo jausmą ir tuo pačiu neapsunkti.

Tik pabudus, labai teigiamai mūsų organizmą veikia skanus ir nekaloringas koncentratas HERBALIFE ALOE GĖRIMAS, kuris palaiko daugelį organizmo fiziologinių funkcijų ir atstato  vandens pusiausvyrą.

Sekanti rekomendacija vandens pusiausvyros atstatymui  ir organizmo pažadinimui – ŽOLELIŲ GĖRIMAS, kuris grąžins tonusą, suaktyvins virškinimo sistemos veiklą ir suteiks energijos. Esant užterštam žarnynui, vidurių užkietėjimui, skaidulų trūkumui – patartina į ŽOLELIŲ GĖRIMĄ įmaišyti vieną šaukštą AVIŽŲ IR OBUOLIŲ SKAIDULINIŲ MEDŽIAGŲ. Tai palaikys efektyvią virškinimo sistemos veiklą ir mikrofloros mitybą.

Po maždaug valandos mėgavimosi gėrimais, kai atstatytas vandens ir organizmo energijos balansas, mes privalome papildyti energija savo trilijonus organizmo ląstelių visomis būtinomis maistinėmis medžiagomis, t.y. baltymais, gyvybiškai būtinais vitaminais ir mineralais, sudėtiniais angliavandeniais, skaidulomis, nesočiaisiais riebalais. Visa tai mes gausime su greitai paruošiamu, nekoloringu ir skaniu baltyminiu kokteiliu FORMULA 1, o norint gauti daugiau baltymų, papildomai į kokteilį dedame 1-3 šaukštus baltymų mišinio FORMULA 3.

Užkandis priešpiečiams

Praėjus maždaug 2,5-3 valandoms nuo pusryčių, valgomas užkandis. Rekomenduojama pirmoje dienos pusėje užkandžiui rinktis vaisius, viso grūdo košę, daržoves, „Herbalife NutritionFformula 1 Express” sveikus batonėlius, „Herbalife Nutrition” skrudintus sojų riešutėlius, bet pagal norą ir maisto toleravimą galimas ir natūralus jogurtas, varškė, riešutai ir pan.

Pietūs

Pietūs – tai energijos papildymas. Organizmas jau išnaudojo visas maisto medžiagas, gautas iš ankstesnių valgymų. Jų nepapildydami, pradėsime vartoti kenksmingus užkandžius, kad energijos gautume iš cukraus. Kad organizmas gautų visų reikiamų medžiagų, o Jūs suvaldytumėte svorį, pietūs turi būti maistingi, juose turi būti daug baltymų ir ne per daug kolorijų.

Idealus sprendimas neriebi mėsa  ar žuvis (geriau troškinta, virta, kepta orkaitėje, paruošta ant garų) su daug kuo įvairesnių šviežių daržovių (dvi saujos). Taip pat tinka ankštinės daržovės, nedidelis kiekis troškintų daržovių. Gyvulinius baltymus turinčius produktus patartina valgyti be angliavandenių (ryžiai ir kitos kruopos, makaronai, duona, bulvės).

Užkandis pavakariams

Pavakariai valgomi praėjus maždaug 3 valandoms po pietų valgymo. Vaisiai, išskyrus greipfrutą, netinka. Renkamės riešutus, daržoves, kiaušinius, „Herbalife NutritionFformula 1 Express” sveiką batonėlį, „Herbalife Nutrition” skrudintus sojų riešutėlius, „Herbalife Nutrition” pomidorų sriubą su bazilikais, natūralų jogurtą, varškę ir pan. Baltyminį maistą valgykime su šviežiomis daržovėmis.

Vakarienė

Vakarienei renkamės salotas su kuo daugiau lapinių daržovių, pagardintas nedideliu kiekiu mėsos, žuvies, sūrio, ankštinėmis daržovėmis, omletu arba daržovių troškiniu su pupelėmis. Taip pat labai tinka „Herbalife Nutrition” kokteilis Formula 1 , „Herbalife Nutrition” pomidorų sriuba su bazilikais, pagardinta daržovėmis, jūros gėrybėmis, mėsos kukuliais, ankštinėmis daržovėmis ir žaliomis prieskoninėmis žolelėmis.

Priklausomai nuo dienos ilgumo, galimas lengvas užkandis po vakarienės. Dėl mitybos rekomendacijų kreipkitės asmeniškai.

Paskutinis valgymas 3-4 val. iki miego.

Pusryčiai – svarbiausias dienos valgis

Pusryčiai – svarbiausias dienos valgis

Pusryčiai – pats svarbiausias dienos valgis. Jie turėtų būti maistingi, skanūs ir, labai svarbu, – sveiki!

Kodėl svarbu pusryčiauti?

Žmogaus organizmą sudaro trilijonai ląstelių. Kad organizmas veiktų optimaliai, jam reikia kasdien gauti daugiau nei 100 skirtingų medžiagų (mitybinių elementų). Tai įvairūs vitaminai, mineralai, mikroelementai, aminorūgštys ir kt.

Vanduo dalyvauja visų organizmo sistemų veikloje. Tam, kad organizmas veiktų nepriekaištingai, jam reikia maždaug 1,5-2 litrų vandens per dieną (prieš keičiant skysčių vartojimo rėžimą, būtina pasitarti su specialistu).

Dieną ir naktį organizmas eikvoja vandenį, taip pat energiją, kurią gauna iš baltymų, riebalų ir angliavandenių. Naktį ląstelės aktyviai atsikuria, o tam naudojamos per dieną gautų vitaminų, mineralų, kitų mitybinių elementų ir vandens atsargas.

Išaušus naujai dienai, trilijonai organizmo ląstelių prašo papildyti energijos, vertingų maisto medžiagų ir vandens atsargas, nes jos šiuo metu senka.

Tokie, kaip subalansuoti pusryčiai iš Herbalife Nutrition: baltyminis kokteilis Formulė 1, žolelių gėrimas ir koncentratas Herbal Aloe – nepakeičiamas trio.

Kokteilis „Formulė 1“

Herbalife kokteilis Formulė 1

Skanus sveikas maistas, kuris užtikrina organizmui subalansuotą aukštos kokybės sojos baltymų, organizmui būtinų  mikroelementų kiekį.

PAGRINDINIAI PRIVALUMAI
 • Maistą pakeičiantis kokteilis numeris 1 pasaulyje. F1 kokteiliai padėjo žmonėms visame pasaulyje pasiekti užsibrėžtą tikslą ir atsikratyti antsvorio. Padarykite tai ir Jūs!
 • Įrodyta moksliškai: klinikiniai tyrimai rodo, kad kasdienis maisto pakeitimas kokteiliais kaip dalis kalorijas ribojančios dietos pasižymi veiksmingumu kovojant su antsvoriu, kartu derinant su fiziniais pratimais.
 • Kalorijų kontrolė: vienoje porcijoje yra 220 kalorijų *.
 • Praturtinti sojos baltymų (vienoje porcijoje yra 18 g.*), Formula 1 kokteiliai yra puikus pasirinkimas, jeigu Jūs norite padidinti raumenų masę atliekant fizinius pratimus.
 • Greitai paruošiamas F1 kokteilis yra patogi ir sveika alternatyva daug kalorijų turintiems pusryčiams, pietums arba vakarienei.
 • Sojų baltymai: visapusiškas baltymų pasisavinimas, užtikrinantis reikiamą amino rūgščių kiekį.
 • Aprūpina organizmą reikiamais vitaminais ir mineralais.
 • Tinka vegetarams .
 • Be glitimo, dirbtinių dažiklių ir kvapiųjų medžiagų.

*(apskaičiuota vienai 250ml pieno porcijai 1,5proc. riebumo)

KAIP TAI PADEDA?

Kovojant su antsvoriu svarbu nuolat laikytis subalansuotos ir maistingos dietos. Toks sveikas maistas kaip Formula 1 padeda Jums kontroliuoti suvartojamų kalorijų kiekį tuo pat metu užtikrinant reikiamą vitaminų ir mineralų, angliavandenių ir baltymų kiekį.

 • Svorio kontrolei: Pakeiskite du dienos valgius šiuo skaniu kokteiliu ir valgykite vieną sveiką subalansuotą valgį.
 • Sveikam maitinimuisi: Pakeiskite vieną dienos valgį Formula 1 kokteiliu ir valgykite du sveikus subalansuotus valgius.

 Žolelių gėrimas

Herbalife žolelių gėrimas

 •  Išskirtinis kompleksas „Orange Pekoe“ – tradicinės juodosios ir žaliosios arbatos derinys su dedešvų žiedų, kinrožių ir kardamonų sėklų ekstraktais.
 •  Sudėtyje yra visos naudingos žaliosios arbatos medžiagos.
 • Efektyviai tonizuoja ir stiprina organizmo antioksidacinę apsaugą.

Pradėkite rytą su Herbalife žolelių gėrimu, kad išlaikytumėte tonusą visą dieną. Nebežinosite, kas yra nuovargis ir energijos trūkumas!

KAIP TAI PADEDA?
 • Gerina medžiagų apykaitą ir padeda kontroliuoti skysčių režimą, tai skatina organizmą valytis ir išveda šlakus.
 • Skaido riebalus į vandenį ir energiją, padeda pašalinti iš organizmo šlakus.
 • Jis natūralus ir jį sudaro daug naudingų sveikatai žolelių ir augalų.
 • Kaip žinome, karšti gėrimai gerina medžiagų apykaitą, todėl šį gėrimą geriau gerti apie 50-60 laipsnių karščio. Su karštu vandeniu jis ženkliai efektyvesnis.

Herbalife Aloe gėrimas

Koncentratas Herbal Aloe

Pagamintas iš alavijų lapų Herbal Aloe Concentrate yra gaivinantis gėrimas, kuris savo sudėtyje turi Aloe Vera sulčių, citrusinių vaisių, kurios suteikia vandeniui gaivinantį citrusinių vaisių skonį.

PAGRINDINIAI PRIVALUMAI
 • Sudėtyje yra 40% Aloe Vera sulčių, kurios yra išgaunamos iš Aloe Vera lapų.
 • Alavijo gelis yra išgaunamas šaltuoju būdu. Tai geriausias būdas norint išgauti aukščiausios kokybės gelį.
 • Įdėjus į vandenį Herbal Aloe Concentrate suteikia jam gaivinančio skonio, kuris padeda Jums išgerti daugiau vandens, tokiu būdu padidinant per diena reikiamo išgerti 2 – 2.5 litrų vandens kiekį.
KAIP TAI PADEDA?

Pradėjus kovoti su antsvoriu arba gyvenant pašėlusį ir aktyvų gyvenimų gali būti sunku užtikrinti Jūsų kūnui reikiamų skysčių kiekį, kuris sudaro 2 – 2.5 litrus per dieną. Naudojant Herbal Aloe Concentrate Jūs galite lengvai mėgautis sveiku, gaivinančiu ir puikaus skonio gėrimu, kuris padės Jums išgerti reikiamą skysčių kiekį.